Infineon FF900R12IP4PB60BPSA1
Infineon FF900R12IP4PB60BPSA1
Manufacturer No:
FF900R12IP4PB60BPSA1
Description:
PP IHM I.IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge Inverter 1200 V 900 A 5100 W Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IP4PB60BPSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Packaging
  • Tray
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 14 Weeks
  • Configuration
  • Half Bridge Inverter
  • Current - Collector (Ic) (Max)
  • 900 A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 5 mA
  • IGBT Type
  • Trench Field Stop
  • Input
  • Standard
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
  • 54000 pF @ 25 V
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Type
  • Parameter
  • NTC Thermistor
  • Yes
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • Module
  • Power - Max
  • 5100 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
  • 2.05V @ 15V, 900A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 1200 V