Infineon FF900R12IP4P
Infineon FF900R12IP4P
Manufacturer No:
FF900R12IP4P
Description:
900A 1.2kV FS (Field Stop) Single IGBTs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IP4P Information
  • Type
  • Parameter
  • Current - Collector(Ic)
  • 900A
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces)
  • 1.2kV
  • Input Capacitance(Cies)
  • 54nF@25V
  • IGBT Type
  • FS (Field Stop)
  • Gate-Emitter Threshold Voltage (Vge(th)@Ic)
  • 2.05V@15V,900A
  • Operating Temperature
  • -40℃~+150℃