Infineon FF900R12IP4DV
Infineon FF900R12IP4DV
Manufacturer No:
FF900R12IP4DV
Description:
5.1kW 900A 1.2kV FS (Field Stop) Single IGBTs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IP4DV Information
  • Type
  • Parameter
  • Pd - Power Dissipation
  • 5.1kW
  • Current - Collector(Ic)
  • 900A
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces)
  • 1.2kV
  • Input Capacitance(Cies)
  • 54nF@25V
  • IGBT Type
  • FS (Field Stop)
  • Operating Temperature
  • -40℃~+150℃