INFINEON FF900R12IP4DBOSA2
INFINEON FF900R12IP4DBOSA2
INFINEON FF900R12IP4DBOSA2
Manufacturer No:
FF900R12IP4DBOSA2
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE VCES 1200V 900A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IP4DBOSA2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 50 Weeks
  • Mount
  • Screw
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Number of Pins
  • 10
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage
  • 1.2kV
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Series
  • PrimePack™2
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2002
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Power Dissipation
  • 5.1kW
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 11
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF900R12IP4DBOSA2.
FF900R12IP4DBOSA2 Description
FF900R12IP4DBOSA2 is a 1200v IGBT-Modules. The FF900R12IP4DBOSA2 can be applied in High Power Converters, Motor Drives, Traction Drives, UPS Systems, and Wind Turbines applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 150℃. And the transistor FF900R12IP4DBOSA2 is in the tray package with 5kW Power dissipation.
FF900R12IP4DBOSA2 Features
Extended Operation Temperature Tvj op
High DC Stability
High Short Circuit Capability, Self Limiting Short Circuit Current
Unbeatable Robustness
Enlarged Diode for regenerative operation
VcEsat with a positive Temperature Coefficient
Low Vcesat
4 kV AC 1min Insulation