INFINEON FF900R12IP4D
INFINEON FF900R12IP4D
INFINEON FF900R12IP4D
Manufacturer No:
FF900R12IP4D
Package:
FLANGE MOUNT, R-XUFM-X7
Description:
Insulated Gate Bipolar Transistor, 900A I(C), 1200V V(BR)CES, N-Channel, MODULE-11
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IP4D Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Part Package Code
  • MODULE
  • Package Description
  • FLANGE MOUNT, R-XUFM-X7
  • Pin Count
  • 11
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Samacsys Manufacturer
  • Parameter
  • Case Connection
  • ISOLATED
  • Collector Current-Max (IC)
  • 900 A
  • Collector-Emitter Voltage-Max
  • 1200 V
  • Configuration
  • SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE AND THERMISTOR
  • Gate-Emitter Voltage-Max
  • 20 V
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X7
  • Number of Elements
  • 2
  • Number of Terminals
  • 7
  • Operating Temperature-Max
  • 175 °C