INFINEON FF900R12IE4BOSA1
INFINEON FF900R12IE4BOSA1
INFINEON FF900R12IE4BOSA1
Manufacturer No:
FF900R12IE4BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 900A 5100W
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF900R12IE4BOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mount
  • Screw
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Number of Pins
  • 10
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage
  • 1.2kV
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Series
  • PrimePack™2
  • Type
  • Parameter
  • Published
  • 2002
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Power Dissipation
  • 5.1kW
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF900R12IE4BOSA1.
FF900R12IE4BOSA1 Description
The FF900R12IE4BOSA1 is a PrimePACK? 2 1200 V, 900 A half-bridge dual IGBT module with TRENCHSTOP? IGBT4, Emitter Controlled 4 Diode, NTC and fast switching chip.
FF900R12IE4BOSA1 Features
  • Extended operation temperature Tvj op
  • High DC stability
  • High short circuit capability, self-limiting short circuit current
  • Low switching losses
  • Unbeatable robustness
  • VCEsat with a positive temperature coefficient
  • 4 kV AC 1 min insulation