INFINEON FF300R17KE4HOSA1
INFINEON FF300R17KE4HOSA1
INFINEON FF300R17KE4HOSA1
Manufacturer No:
FF300R17KE4HOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT Modules IGBT Module 300A 1700V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
FF300R17KE4HOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Surface Mount
  • NO
  • Number of Pins
  • 7
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 440A
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Published
  • 2002
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 7
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X5
  • Polarity
  • NPN
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF300R17KE4HOSA1.
FF300R17KE4HOSA1                           Description
FF300R17KE4HOSA1                          Applications
·High Power Converters
·Motor Drives
·UPS Systems
·Wind Turbines
FF300R17KE4HOSA1                          Features
·Extended Operation Temperature Tvjop
·Low VcEsat
·Unbeatable Robustness
·VCEsat with positive Temperature Coefficient
Mechanical Features
·4 kV AC 1min Insulation