Infineon FF300R17KE3S4
Infineon FF300R17KE3S4
Manufacturer No:
FF300R17KE3S4
Description:
1.45kW 1.7kV FS (Field Stop) Single IGBTs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
FF300R17KE3S4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Pd - Power Dissipation
  • 1.45kW
  • Collector-Emitter Breakdown Voltage (Vces)
  • 1.7kV
  • Input Capacitance(Cies)
  • 27nF@25V
  • IGBT Type
  • FS (Field Stop)
  • Operating Temperature
  • -40℃~+125℃@(Tj)