INFINEON FF300R17KE3HDLA1
INFINEON FF300R17KE3HDLA1
INFINEON FF300R17KE3HDLA1
Manufacturer No:
FF300R17KE3HDLA1
Package:
Module
Description:
MEDIUM POWER 62MM
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
FF300R17KE3HDLA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Supplier Device Package
  • AG-62MMHB
  • Package
  • Bulk
  • Base Product Number
  • FF300R17
  • Mfr
  • Infineon Technologies
  • Product Status
  • Active
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Configuration
  • Single Switch
  • Power - Max
  • 1.45 kW
  • Type
  • Parameter
  • Input
  • Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 3 mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
  • 404 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
  • 2.45V @ 15V, 300A
  • IGBT Type
  • Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
  • No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
  • 27000 pF @ 25 V