INFINEON FF300R12KE4PHOSA1
INFINEON FF300R12KE4PHOSA1
INFINEON FF300R12KE4PHOSA1
Manufacturer No:
FF300R12KE4PHOSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
Module
Description:
MOD IGBT MED PWR 62MM-1
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF300R12KE4PHOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Surface Mount
  • NO
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 300A
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Series
  • C
  • Published
  • 2007
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Position
  • UPPER
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X7
  • Configuration
  • Half Bridge Inverter
  • Case Connection
  • ISOLATED
  • Input
  • Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 1200V