INFINEON FF300R12KE4HOSA1
INFINEON FF300R12KE4HOSA1
INFINEON FF300R12KE4HOSA1
Manufacturer No:
FF300R12KE4HOSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
Module
Description:
IGBT Modules N-CH 1.2KV 460A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
FF300R12KE4HOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Surface Mount
  • NO
  • Number of Pins
  • 7
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 460A
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Published
  • 2002
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF300R12KE4HOSA1.
FF300R12KE4HOSA1 Description
FF300R12KE4HOSA1 is a single IGBT with a Collector Emitter Breakdown Voltage of 1200V from Infineon Technologies. FF300R12KE4HOSA1 operates between -40°C~150°C TJ, and its Current - Collector (Ic) (Max) is 460A. The FF300R12KE4HOSA1 has 3 pins and it is available in POWIR? 62 Module packaging way. FF300R12KE4HOSA1 has a 1200V Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) value.
FF300R12KE4HOSA1 Features
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 300A
  • IGBT Type: Trench Field Stop
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce: 19nF @ 25V