INFINEON FF300R12KE4EHOSA1
INFINEON FF300R12KE4EHOSA1
INFINEON FF300R12KE4EHOSA1
Manufacturer No:
FF300R12KE4EHOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE VCES 600V 300A
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF300R12KE4EHOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 460A
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Published
  • 2002
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Configuration
  • 2 Independent
  • Type
  • Parameter
  • Power - Max
  • 1600W
  • Halogen Free
  • Not Halogen Free
  • Input
  • Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 1200V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
  • 2.15V @ 15V, 300A
  • IGBT Type
  • Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
  • No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
  • 19nF @ 25V
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF300R12KE4EHOSA1.
FF300R12KE4EHOSA1 Description
FF300R12KE4EHOSA1 is a single IGBT with a Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) of 600V from Infineon Technologies. FF300R12KE4EHOSA1 operates between -40°C~150°C TJ, and its Max Collector Current is 300A. The FF300R12KE4EHOSA1 has 3 pins and it is available in Module packaging way. FF300R12KE4EHOSA1 has a 600V Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) value.
FF300R12KE4EHOSA1 Features
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.15V @ 15V, 300A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce: 19nF @ 25V
  • Current - Collector Cutoff (Max): 5mA
  • Current - Collector (Ic) (Max): 460A