INFINEON FF300R12KE4B2HOSA1
INFINEON FF300R12KE4B2HOSA1
INFINEON FF300R12KE4B2HOSA1
Manufacturer No:
FF300R12KE4B2HOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 460A 1600W
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF300R12KE4B2HOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Surface Mount
  • NO
  • Current-Collector (Ic) (Max)
  • 460A
  • Number of Elements
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C
  • Series
  • C
  • Published
  • 2002
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Position
  • UPPER
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X7
  • Configuration
  • 2 Independent
  • Element Configuration
  • Dual
  • Case Connection
  • ISOLATED
  • Power - Max
  • 1600W
  • Halogen Free
  • Not Halogen Free
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON FF300R12KE4B2HOSA1.
FF300R12KE4B2HOSA1 Description
The FF300R12KE4B2HOSA1 is a 1200 V, 300 A dual IGBT module, 62mmC-series module with trench/fieldstop IGBT4, Emitter Controlled diode and M5 power terminals. The abbreviated version of an insulated-gate bipolar transistor is IGBT, which is a power semiconductor die. A grouping of numerous IGBT power semiconductor dies in one physical package is known as an IGBT power module.
FF300R12KE4B2HOSA1 Features
  • Optimized switching characteristic like softness and reduced switching losses
  • Existing packages with higher current capability
  • RoHS compliant
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 150 °C