INFINEON FF300R12KE3B2HOSA1
INFINEON FF300R12KE3B2HOSA1
INFINEON FF300R12KE3B2HOSA1
Manufacturer No:
FF300R12KE3B2HOSA1
Package:
Module
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
FF300R12KE3B2HOSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • Module
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Configuration
  • Half Bridge
  • Power - Max
  • 1450W
  • Input
  • Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
  • 5mA
  • Type
  • Parameter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
  • 1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
  • 440A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
  • 2.15V @ 15V, 300A
  • IGBT Type
  • Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
  • No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
  • 21nF @ 25V