Rochester EPM9400RC208-20
Rochester EPM9400RC208-20
Rochester EPM9400RC208-20
Manufacturer No:
EPM9400RC208-20
Manufacturer:
Rochester
Package:
208-BFQFP Exposed Pad
Description:
0.5mm PMIC MAX® 9000 Series 5V 208-BFQFP Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
EPM9400RC208-20 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 208-BFQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • MAX® 9000
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Additional Feature
  • 580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 220
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester EPM9400RC208-20.
EPM9400RC208-20 Overview
There are 400 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 208-BFQFP Exposed Pad package.The device has 139 inputs and outputs.There are 208 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The MAX® 9000 series comprises this type of FPGA.It is programmed with 208 pins.The device can also be used to find 580 FLIP FLOPS; CONFIGURABLE I/O OPERATION WITH 3.3V OR 5V.It is possible to construct digital circuits using 8000 gates, which are devices that serve as building blocks.There are 25 logic elements or blocks present.A supply voltage (Vsup) of greater than 4.75V should be used.The clock frequency of the device should not exceed 100MHz.
EPM9400RC208-20 Features
208-BFQFP Exposed Pad package
139 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count