INTEL EPM7032LI44-12
INTEL EPM7032LI44-12
INTEL EPM7032LI44-12
Manufacturer No:
EPM7032LI44-12
Manufacturer:
INTEL
Package:
44-LCC (J-Lead)
Description:
5 V 1.27 mm PMIC * Series EPM7032 44-LCC (J-Lead)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EPM7032LI44-12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
  • YES
  • Supplier Device Package
  • 44-PLCC (16.59x16.59)
  • Number of Terminals
  • 44
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Base Product Number
  • MAX170
  • Mfr
  • Analog Devices Inc./Maxim Integrated
  • Product Status
  • Obsolete
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Type
  • Parameter
  • Number of Macrocells
  • 32
  • Other Names
  • Package Description
  • QCCJ, LDCC44,.7SQ
  • Package Style
  • CHIP CARRIER
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Package Body Material
  • PLASTIC/EPOXY
  • Package Equivalence Code
  • LDCC44,.7SQ
  • Operating Temperature-Min
  • -40 °C
  • Supply Voltage-Nom
  • 5 V
  • Reflow Temperature-Max (s)
  • 20
Download datasheets and manufacturer documentation for INTEL EPM7032LI44-12.
EPM7032LI44-12 Overview
The mobile phone network has 32 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 44-LCC (J-Lead) package, you will find it.In this case, there are 36 I/Os programmed.This electrical component has a terminal position of QUAD.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Tube should be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of -40°C ~ 85°C (TA).There should be a Surface Mount on the chip.The FPGA belongs to the * series.A chip with 44 pins is programmed.This device also displays LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK.The EPM7032 shows its related parts.A digital circuit can be constructed using 600 gates.2logic blocks/elements are present.This device runs on 5 V volts of electricity.Programmable logic types are divided into EE PLD.
EPM7032LI44-12 Features
44-LCC (J-Lead) package
36 I/Os
The operating temperature of -40°C ~ 85°C (TA)
44 pin count
5 V power supplies