Rochester EPF81188ARC240-4
Rochester EPF81188ARC240-4
Rochester EPF81188ARC240-4
Manufacturer No:
EPF81188ARC240-4
Manufacturer:
Rochester
Package:
240-BFQFP Exposed Pad
Description:
4.1mm mm FPGAs FLEX 8000 Series 240-BFQFP Exposed Pad 0.5mm mm 240
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EPF81188ARC240-4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Surface Mount
  • YES
  • Package / Case
  • 240-BFQFP Exposed Pad
  • Series
  • FLEX 8000
  • Packaging
  • Tray
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 240
  • Terminal Finish
  • TIN LEAD
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 220
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester EPF81188ARC240-4.
EPF81188ARC240-4 Overview
The package that contains this software is called 240-BFQFP Exposed Pad. A LOADABLE PLD-based FPGA is one of these types. There are 184 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1008 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 4.75V~5.25V battery. There are many types of FPGAs in the FLEX 8000 series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 240 terminations. 126 LABs/CLBs are configured on this FPGA. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 12000 gates. A total of 240 pins are included in this device. During the test period, 4 inputs are dedicated to being used as a means to detect the input signals' status.