INTEL EP3C80F780I7
INTEL EP3C80F780I7
INTEL EP3C80F780I7
Manufacturer No:
EP3C80F780I7
Manufacturer:
INTEL
Package:
780-BGA
Description:
343.1 kB B FPGAs Cyclone® III Series 437.5 MHz MHz 780-BGA 1 mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EP3C80F780I7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 780-BGA
  • Mount
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 780
  • Supplier Device Package
  • 780-FBGA (29x29)
  • Number of Terminals
  • 780
  • Number of I/Os
  • 429
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Package Description
  • BGA, BGA780,28X28,40
  • Type
  • Parameter
  • Package Style
  • GRID ARRAY
  • Moisture Sensitivity Level
  • 3
  • Package Body Material
  • PLASTIC/EPOXY
  • Package Equivalence Code
  • BGA780,28X28,40
  • Operating Temperature-Min
  • -40 °C
  • Supply Voltage-Nom
  • 1.2 V
  • Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Supply Voltage-Min
  • 1.15 V
  • Operating Temperature-Max
  • 100 °C
  • RoHS Status
  • Non-RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for INTEL EP3C80F780I7.
EP3C80F780I7 Overview
Fpga chips is supplied in the 780-BGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 429 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 81264 logic elements/cells to form a fundamental building block. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.15 V ~ 1.25 V. It is a type of FPGA belonging to the Cyclone® III seies. The operating temperature should be kept at -40°C ~ 100°C (TJ) when operating. There are 429 outputs incorporated in this device. The RAM bits that this device offer is 2810880. Its base part number EP3C80 can be used to find related parts. The RAM si343.1 kBe of this FPGA module reaches 343.1 kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 780 pins. This FPGA is built as an array of 5079 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. The maximal operating temperature of this module reaches 100 °C. The operating temperature should be higher than -40 °C. Its basic building block is composed of 5079 logic blocks (LABs). This FPGA module embeds a memory of 343.1 kB available for storing programs and data. 81264 CLBs are basic modules used for its architecture. Fpga semiconductor operates at a frequency of 437.5 MHz to deliver high efficiency. Fpga semiconductor supports the maximal supply voltage of 1.25 V. Fpga semiconductor is able to work wfpga semiconductorh the minimal supply voltage of 1.15 V. This FPGA can get as fast as 315 MHz. Fpga semiconductor incorporates 81264 logic cells used for the building block. It employs 780-FBGA (29x29) as its supplier device package. There are 780 terminals used for its configuration.
EP3C80F780I7 Features
429 I/Os
Up to 2810880 RAM bits
780 LABs/CLBs
100 °C gates
5079 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 437.5 MHz