INTEL EP3C55F484C7
INTEL EP3C55F484C7
INTEL EP3C55F484C7
Manufacturer No:
EP3C55F484C7
Manufacturer:
INTEL
Package:
484-BGA
Description:
292.5 kB B FPGAs Cyclone® III Series 437.5 MHz MHz 484-BGA 1 mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EP3C55F484C7 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 484-BGA
  • Mount
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 484
  • Supplier Device Package
  • 484-FBGA (23x23)
  • Number of Terminals
  • 484
  • Number of I/Os
  • 327
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Package Description
  • BGA, BGA484,22X22,40
  • Type
  • Parameter
  • Package Style
  • GRID ARRAY
  • Moisture Sensitivity Level
  • 3
  • Package Body Material
  • PLASTIC/EPOXY
  • Package Equivalence Code
  • BGA484,22X22,40
  • Supply Voltage-Nom
  • 1.2 V
  • Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Supply Voltage-Min
  • 1.15 V
  • Operating Temperature-Max
  • 85 °C
  • RoHS Status
  • Non-RoHS Compliant
  • Manufacturer Part Number
  • EP3C55F484C7
Download datasheets and manufacturer documentation for INTEL EP3C55F484C7.
EP3C55F484C7 Overview
In the package 484-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 327 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 55856 logic elements/cells. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.15 V ~ 1.25 V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Cyclone® III series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C ~ 85°C (TJ) when the device is operating. In this device, 327 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 2396160 bfpga electronics s of RAM. EP3C55 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si292.5 kBe of this FPGA module reaches 292.5 kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 484 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 3491 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. This module can reach a maximum operating temperature of 85 °C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0 °C. 3491 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. There is a memory of 292.5 kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. The architecture of the system is based on 55856 CLBs. The system operates at a frequency of 437.5 MHz in order to achieve maximum efficiency. The maximum supply voltage it can take is 1.25 V. The device can function at a minimum voltage of 1.15 V. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 315 MHz. It incorporates 55856 logic cells used for the building block. As a supplier, 484-FBGA (23x23) is responsible for the package of its devices. During the configuration of the system, 484 terminals are used.
EP3C55F484C7 Features
327 I/Os
Up to 2396160 RAM bits
484 LABs/CLBs
85 °C gates
3491 logic blocks (LABs)
Operating from a frequency of 437.5 MHz