Renesas EL8108ISZ-T13
Renesas EL8108ISZ-T13
Renesas EL8108ISZ-T13
Manufacturer No:
EL8108ISZ-T13
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
2 Channels 450mA per Channel 5μA Instrumentational OP Amps 12V SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
EL8108ISZ-T13 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • Published
  • 2003
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 2
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
  • Operating Supply Voltage
  • 12V
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas EL8108ISZ-T13.
EL8108ISZ-T13 Overview
There is a SOIC case package that contains the instrumentation amplifiers. We are approaching the 8h termination of the year. 8 pins are located on the operational amplifiers. The input offset voltage is 25mV. The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 14.3mA . On the buffer amps, there are 2 channels that can be used. For this linear amplifier to work, the temperature should not be below -40°C. In order to avoid damage to the product, operational amplifiers should only be used at temperatures below 85°C. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 12V. Under 13V is the minimum supply voltage for this electric component. Over 4.5V is a recommended supply voltage for buffer ampsUsing VIDEO AMPLIFIER, you can sort the electronic part based on the type of consumer IC that is included.