SKYWORKS EFM32ZG222F32-QFP48T
SKYWORKS EFM32ZG222F32-QFP48T
SKYWORKS EFM32ZG222F32-QFP48T
Manufacturer No:
EFM32ZG222F32-QFP48T
Manufacturer:
SKYWORKS
Package:
48-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 48 Pin 24MHz 48-TQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
EFM32ZG222F32-QFP48T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Contact Plating
  • Gold
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 48-TQFP
  • Number of Pins
  • 48
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • Zero Gecko
  • Published
  • 2001
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Frequency
  • 24MHz
  • Interface
  • EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
  • 32kB
  • Oscillator Type
  • Internal
  • Number of I/O
  • 37
  • RAM Size
  • 4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 1.98V~3.8V
EFM32ZG222F32-QFP48T Overview
48-TQFP-packages are available. There are 37 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the Zero Gecko series. This program memory has a size of 32KB 32K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M0+ Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. The part has a memory size of 32kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 24MHz. In this chip, 48 pins can be accessed. As a result of its ARM core architecture, it can be used in many applications. With 2 UART channels, it has all the features you may need.