MURATA ECASD40D107M016K00
MURATA ECASD40D107M016K00
MURATA ECASD40D107M016K00
Manufacturer No:
ECASD40D107M016K00
Description:
100?F ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Cut Tape (CT) 16mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ECASD40D107M016K00 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • 2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
  • J BEND
  • Weight
  • 670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
  • 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
  • -40°C~105°C
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
  • 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
  • ±20%
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Polymer
  • Resistance
  • 16mOhm
  • Applications
  • General Purpose
ECASD40D107M016K00 Overview
2A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.In order to maintain stable operation, a nominal (DC) voltage of 2V is required.Stable operation requires -40°C~105°C as the operating temperature.
ECASD40D107M016K00 Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C