MURATA ECASD31C476M040KA0
MURATA ECASD31C476M040KA0
MURATA ECASD31C476M040KA0
Manufacturer No:
ECASD31C476M040KA0
Manufacturer:
MURATA
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
47?F ±20% 2917 (7343 Metric) 0.059 1.50mm Tape & Reel (TR) 40mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ECASD31C476M040KA0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 10 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
  • 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
  • -40°C~105°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • ECAS
  • Size / Dimension
  • 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
  • ±20%
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Polymer
  • Applications
  • General Purpose
  • Voltage - Rated
  • 16V
  • Capacitance
  • 47?F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 40mOhm
  • Lifetime @ Temp
  • 1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
  • 1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
  • 0.059 1.50mm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
ECASD31C476M040KA0 Overview
For power systems, 1.6A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 40mOhm, this electrical device works as follows.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
ECASD31C476M040KA0 Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 40mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C