NXP DSP56321VF240
NXP DSP56321VF240
NXP DSP56321VF240
Manufacturer No:
DSP56321VF240
Manufacturer:
NXP
Package:
196-BGA
Description:
1mm CPLD DSP56K/Symphony Series DSP56321 1.6V 196-BGA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSP56321VF240 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 12 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 196-BGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~100°C TJ
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • DSP56K/Symphony
  • Published
  • 1996
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 196
  • ECCN Code
  • 3A991.A.2
  • Fixed Point
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
  • ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP DSP56321VF240.
DSP56321VF240 Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 196-BGA package.A packaging way of Tray is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~100°C TJ in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the DSP56K/Symphony series.For its use, it has 196 terminations.The supply voltage is 1.6V.There are a number of related parts that can be identified using the base part number DSP56321.Using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also have additional features.A clock frequency of 240MHz is used to operate it.