Microchip DSC1003CI5-020.0000
Microchip DSC1003CI5-020.0000
Manufacturer No:
DSC1003CI5-020.0000
4-SMD, No Lead
Description:
MEMS Oscillator, Low Power, -20C-70C, 50ppm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSC1003CI5-020.0000 Information
  • Type
  • Parameter
  • Dimensions
  • 2520, 3225. 5032, 7050 4-pin
  • Supply Voltage
  • TempRange Max °C (degrees Celsius)
  • 105
  • TempRange Min °C (degrees Celsius)
  • -40
  • Type
  • Parameter
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip DSC1003CI5-020.0000.
The DSC1003 is a silicon MEMS based CMOS oscillator offering excellent jitter and stability performance over a wide range of supply voltages and temperatures. The device operates from 1 to 150MHz with supply voltages between 1.8 to 3.3 Volts and extended temperatures from -40ºC to 105ºC. The DSC1003 has the same functionality and performance as the DSC1001 but with greater output drive (CL <25pf).The DSC1003 incorporates an all silicon resonator that is extremely robust and nearly immune to stress related fractures, common to crystal based oscillators. Without sacrificing the performance and stability required of today’s systems, a crystal-less design allows for a higher level of reliability, making the DSC1003 ideal for rugged, industrial, and portable applications where stress, shock, and vibration can damage quartz crystal based systems.Available in industry standard packages, the DSC1003 can be “dropped-in” to the same PCB footprint as standard crystal oscillators.
Create an application specific part and order samples with the CLOCKWORKS CONFIGURATOR tool.
  • Frequency Range: 1 to 150MHz
  • ±10 PPM, ±25 PPM, ±50 PPM
  • Operating voltage of 1.7V to 3.6V
  • Ext. Industrial -40°C to 105°C
  • Industrial -40°C to 85°C
  • Ext. Commercial -20°C to 70°C
  • Commercial 0°C to 70°C
  • 6mA Operating (40MHz)
  • 15µA Standby
  • 2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
  • 3.2mm x 2.5mm x 0.85mm
  • 5.0mm x 3.2mm x 0.85mm
  • 7.0mm x 5.0mm x 0.85mm