Microchip DSC1001DI2-050.0000T
Microchip DSC1001DI2-050.0000T
Microchip DSC1001DI2-050.0000T
Manufacturer No:
DSC1001DI2-050.0000T
Package:
4-VDFN
Description:
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSC1001DI2-050.0000T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Microchip Technology
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Active
  • Base Resonator
  • MEMS
  • Frequency
  • 50 MHz
  • Function
  • Standby (Power Down)
  • Output
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.8V ~ 3.3V
  • Parameter
  • Frequency Stability
  • ±25ppm
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Current - Supply (Max)
  • 7.2mA
  • Ratings
  • AEC-Q100
  • Package / Case
  • 4-VDFN
  • Size / Dimension
  • 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.035" (0.90mm)