Microchip DSC1001DI1-033.3333
Microchip DSC1001DI1-033.3333
Microchip DSC1001DI1-033.3333
Manufacturer No:
DSC1001DI1-033.3333
4-SMD, No Lead
Description:
MEMS OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD.33.3333 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSC1001DI1-033.3333 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Crystals, Oscillators, Resonators
  • Manufacturer
  • Microchip Technology
  • Series
  • DSC1001
  • Packaging
  • Strip
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 4 Weeks
  • Absolute Pull Range (APR)
  • Base Resonator
  • MEMS
  • Current - Supply (Max)
  • 10.5mA
  • Frequency
  • 33.3333 MHz
  • Frequency Stability
  • ±50ppm
  • Function
  • Standby (Power Down)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.035" (0.90mm)
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Output
  • CMOS
  • Package / Case
  • 4-VDFN
  • Ratings
  • AEC-Q100
  • Size / Dimension
  • 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)