Microchip DSC1001CI2-033.3333T
Microchip DSC1001CI2-033.3333T
Microchip DSC1001CI2-033.3333T
Manufacturer No:
DSC1001CI2-033.3333T
4-SMD, No Lead
Description:
MEMS OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD.33.3333 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-VDFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSC1001CI2-033.3333T Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Crystals, Oscillators, Resonators
  • Manufacturer
  • Microchip Technology
  • Packaging
  • Strip
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 4 Weeks
  • Absolute Pull Range (APR)
  • Base Resonator
  • MEMS
  • Current - Supply (Max)
  • 10.5mA
  • Frequency
  • 33.3333 MHz
  • Frequency Stability
  • ±25ppm
  • Function
  • Standby (Power Down)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.035" (0.90mm)
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Output
  • CMOS
  • Package / Case
  • 4-VDFN
  • Ratings
  • Size / Dimension
  • 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)