Microchip DSC1001AI5-012.2880T
Microchip DSC1001AI5-012.2880T
Microchip DSC1001AI5-012.2880T
Manufacturer No:
DSC1001AI5-012.2880T
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Description:
MEMS OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DSC1001AI5-012.2880T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Microchip Technology
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Product Status
  • Active
  • Base Resonator
  • MEMS
  • Frequency
  • 12.288 MHz
  • Function
  • Standby (Power Down)
  • Output
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 1.8V ~ 3.3V
  • Parameter
  • Frequency Stability
  • ±10ppm
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Current - Supply (Max)
  • 6.3mA
  • Ratings
  • AEC-Q100
  • Size / Dimension
  • 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.035" (0.90mm)