ADI DS1374U-33+
ADI DS1374U-33+
ADI DS1374U-33+
Manufacturer No:
DS1374U-33+
Manufacturer:
ADI
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminations 3.3V 10 Pin DS1374 Real Time Clocks Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DS1374U-33+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 10
  • Weight
  • 143.193441mg
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2002
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Feature
  • Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Binary Counter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.97V~5.5V
DS1374U-33+ Overview
A package named 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains real time clocks.Tube is the packaging method.There is 2.97V~5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Binary Counter.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C is the operating temperature.When operating, you can ensure Alarm, Square Wave Output, Trickle-Charger, Watchdog Timer.A transmission line can have a 10 termination by terminating it with a RTC module whose characteristic impedance matches the line's.In the case of this RTC real time clock, there is 3.3V voltage supplied to it.The RTCs are equipped with 10 pins.DS1374 is the family name of this object.This electrical digital time clock is powered by 1.3V~5.5V voltage.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.10 pins are attached to it.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.5.5V is the maximum supply voltage (Vsup).As a rule of thumb, the supply voltage (Vsup) should never be below 2.97V.There is 32.768kHz frequency that can be achieved.A total of 1 outputs have been configured.
DS1374U-33+ Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 terminations
10 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.