ADI DS1315EN-33/T&R
ADI DS1315EN-33/T&R
ADI DS1315EN-33/T&R
Manufacturer No:
DS1315EN-33/T&R
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
DS1315 Real Time Clocks Leap Year Min 3V V Max 3.6V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
DS1315EN-33/T&R Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 20
  • Supplier Device Package
  • 20-TSSOP
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Feature
  • Leap Year
  • Part Status
  • Obsolete
  • 1 (Unlimited)
  • Phantom Time Chip
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.6V
  • Base Part Number
  • DS1315
  • Operating Supply Voltage
  • 3.3V
  • Interface
  • Parallel
  • Max Supply Voltage
  • 3.6V
  • Min Supply Voltage
  • 3V
DS1315EN-33/T&R Overview
In the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, real time clocks is embedded.Tape & Reel (TR) is the way time clock is packaged.3V~3.6V is the supply voltage of this electrical RTC.Phantom Time Chip is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Leap Year are possible.The DS1315 family contains RTCs .This electrical digital time clock has a supply voltage of 2.5V~3.7V.Mounting type is Surface Mount.There are 20 pins on it.High efficiency requires a 3.3V supply voltage.Temperatures higher than -40°C should be used.Temperatures below 85°C are recommended for operation.A minimum supply voltage of 3V is required to operate real time clocks.The maximal supply voltage is 3.6V.
DS1315EN-33/T&R Features
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Be maintained at 3.3V for high efficiency.