ADI DS1315EN-33+
ADI DS1315EN-33+
ADI DS1315EN-33+
Manufacturer No:
DS1315EN-33+
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
20 Terminations 3.3V 20 Pin DS1315 Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory Leap Year 0.032MHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
DS1315EN-33+ Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~85°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2002
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Feature
  • Leap Year
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 20
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Timer or RTC
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 3V~3.6V
DS1315EN-33+ Overview
In the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, real time clocks is embedded.Tube is the way time clock is packaged.3V~3.6V is the supply voltage of this electrical RTC.Phantom Time Chip is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Leap Year are possible.In 20 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched RTC module.3.3V voltage is present on this electronic component.With 20 pins, it is equipped.The DS1315 family contains RTCs .This electrical digital time clock has a supply voltage of 2.5V~3.7V.In Timer or RTC, this part is included.The output frequency should not exceed 0.032MHz.A total of 3.3V power supplies are required to operate it.
DS1315EN-33+ Features
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
20 terminations
20 pin count
3.3V power supplies