ADI DS1005S-75/T&R
ADI DS1005S-75/T&R
ADI DS1005S-75/T&R
Manufacturer No:
DS1005S-75/T&R
Manufacturer:
ADI
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
0°C~70°C Multi-Functional Gate DS1005 16 Pin 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DS1005S-75/T&R Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 16
  • Supplier Device Package
  • 16-SOIC
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 1999
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Voltage - Supply
  • 4.75V~5.25V
  • Base Part Number
  • DS1005
  • Function
  • Nonprogrammable
  • Max Supply Voltage
  • 5.25V
  • Min Supply Voltage
  • 4.75V
  • Number of Taps/Steps
  • 5
  • Number of Independent Delays
  • 1
  • Delay to 1st Tap
  • 15ns
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI DS1005S-75/T&R.
DS1005S-75/T&R Overview
As a cost-effective packaging method, Tape & Reel (TR) is used. Using the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of 0°C~70°C. The device has been configured with 5 taps and steps. For a variety of applications, it is universally preferred to use parts with the same base part number DS1005. Mounted in the way of Surface Mount. The arrangement of 16 pins is designed into the device. Device package 16-SOIC is that of its supplier. To ensure proper operation, an operating temperature of 70°C should be maintained at all times. In order to maintain optimal performance, it is recommended that the operating temperature be kept at 0°C. In addition, it is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.25V. The minimum supply voltage supported by the device is 4.75V.
DS1005S-75/T&R Features
Supply voltage at Tape & Reel (TR) volts
Clock Frequency: 4.75V