ADI DS1005S-75
Manufacturer No:
DS1005S-75
Manufacturer:
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
5V 0°C~70°C Multi-Functional Gate DS1005 5V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
DS1005S-75 Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- Operating Temperature
- 0°C~70°C
- Packaging
- Tube
- Published
- 1999
- JESD-609 Code
- e0
- Pbfree Code
- no
- Part Status
- Obsolete
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 1 (Unlimited)
- Type
- Parameter
- Number of Terminations
- 16
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Subcategory
- Delay Lines
- Technology
- CMOS
- Voltage - Supply
- 4.75V~5.25V
- Terminal Position
- DUAL
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- NOT SPECIFIED
- Supply Voltage
- 5V
- Reach Compliance Code
- not_compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for ADI DS1005S-75.
Datasheets:
ConflictMineralStatement:
DS1005S-75 Overview
It is packaged using Tube for cost-effectiveness. The 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V~5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features 0°C~70°C operating temperature. It is configured with 5 taps/steps. A number of related parts with the same base part number DS1005 are universally preferred for a wide range of applications. The terminals are placed at DUAL. It is equipped with 16 terminations for unique configuration. The supply voltage of 5V is provided when operating. It is developed based on the advanced CMOS technology. It provides all benefits of the subcategory of Delay Lines. It is mounted in the way of Surface Mount. The power supplies of 5V is provided to ensure flexible operation.
DS1005S-75 Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
supply type: 5V