MURATA DNT24MPA
MURATA DNT24MPA
MURATA DNT24MPA
Manufacturer No:
DNT24MPA
Manufacturer:
MURATA
Package:
SMD/SMT
Description:
2.4GHz SPI, Serial, UART SMD/SMT -100 dBm 2.7V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DNT24MPA Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SMD/SMT
  • Number of Pins
  • 30
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Power Rating
  • 63mW
  • Frequency
  • 2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
  • 2.7V
  • Interface
  • SPI, Serial, UART
  • Data Rate
  • 500 kbps
  • Type
  • Parameter
  • Power - Output
  • 63mW
  • Current - Receiving
  • 55mA
  • Current - Transmitting
  • 140mA
  • Sensitivity (dBm)
  • -100 dBm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Lead Free
  • Lead Free
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA DNT24MPA.
DNT24MPA Overview
DNT24MPA Features
SMD/SMT package
Minimum of -40°C°C