DIODES DMN10H220LE-13
DIODES DMN10H220LE-13
DIODES DMN10H220LE-13
Manufacturer No:
DMN10H220LE-13
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
MOSFET N-CH 100V 2.3A SOT223.N-Channel 100 V 2.3A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DMN10H220LE-13 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 2.3A (Ta)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 100 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V, 10V
  • FET Feature
  • FET Type
  • N-Channel
  • Type
  • Parameter
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 8.3 nC @ 10 V
  • Grade
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 401 pF @ 25 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-261-4, TO-261AA
  • Power Dissipation (Max)
  • 1.8W (Ta)
  • Qualification
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 220mOhm @ 1.6A, 10V