MURATA DMF4B5R5G105M3DTA0
MURATA DMF4B5R5G105M3DTA0
MURATA DMF4B5R5G105M3DTA0
Manufacturer No:
DMF4B5R5G105M3DTA0
Manufacturer:
MURATA
Package:
3-SMD, Gull Wing
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DMF4B5R5G105M3DTA0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 3-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
  • -40°C~70°C
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • DMF
  • Size / Dimension
  • 1.181Lx0.551W 30.00mmx14.00mm
  • Tolerance
  • ±20%
  • Pbfree Code
  • yes
  • Type
  • Parameter
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Termination
  • SMD (SMT) Tabs
  • Capacitance
  • 1F
  • Voltage - Rated DC
  • 5.5V
  • Packing Method
  • BULK
  • Capacitor Type
  • ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 40mOhm
  • Lifetime @ Temp
  • 1000 Hrs @ 70°C
  • Leakage Current
  • 10?A
Murata Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors DMF4B5R5G105M3DTA0 are high-performance, high-reliability capacitors designed for use in a wide range of applications. These capacitors feature a capacitance of 1F, a tolerance of 20%, and a rated voltage of 5.5V. They are designed for surface mount applications and are constructed with a robust, reliable construction.
Features of Murata Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors DMF4B5R5G105M3DTA0 include a high capacitance of 1F, a low ESR, a wide operating temperature range of -40°C to +85°C, and a long life expectancy of up to 10,000 hours. They also feature a low self-discharge rate and a high ripple current capability.