MURATA DMF3Z5R5H474M3DTA0
MURATA DMF3Z5R5H474M3DTA0
MURATA DMF3Z5R5H474M3DTA0
Manufacturer No:
DMF3Z5R5H474M3DTA0
Manufacturer:
MURATA
Package:
3-SMD, Gull Wing
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
DMF3Z5R5H474M3DTA0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 3-SMD, Gull Wing
  • Operating Temperature
  • -40°C~70°C
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • DMF
  • Size / Dimension
  • 0.827Lx0.551W 21.00mmx14.00mm
  • Tolerance
  • ±20%
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Termination
  • SMD (SMT) Tabs
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
  • 470mF
  • Voltage - Rated DC
  • 5.5V
  • Depth
  • 14mm
  • Lead Pitch
  • 1mm
  • Capacitor Type
  • ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
  • 45mOhm
The Murata Electric Double Layer Capacitors (EDLC) Supercapacitors DMF3Z5R5H474M3DTA0 are a reliable and efficient energy storage solution for a variety of applications. These supercapacitors offer a high capacitance of 470mF and a voltage rating of 5.5V, making them suitable for a wide range of applications. The low equivalent series resistance (ESR) of 45mOhms ensures a high power density and low self-discharge rate. The double cell design provides a higher capacitance and voltage rating than single cell designs, making them ideal for applications requiring higher energy storage. The Murata EDLC Supercapacitors are designed for long-term reliability and are RoHS compliant. They are a great choice for applications requiring high capacitance and voltage ratings in a compact form factor.