Renesas DF2117RVT20V
Renesas DF2117RVT20V
Renesas DF2117RVT20V
Manufacturer No:
DF2117RVT20V
Manufacturer:
Renesas
Package:
144-TQFP
Description:
160KB 160K x 8 FLASH H8S/2600 16-Bit Microcontroller H8® H8S/2100 Series DF2117R 144 Pin 20MHz 144-TQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
DF2117RVT20V Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 20 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 144-TQFP
  • Number of Pins
  • 144
  • Operating Temperature
  • -20°C~75°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • H8® H8S/2100
  • Published
  • 2009
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Type
  • Parameter
  • Frequency
  • 20MHz
  • Base Part Number
  • DF2117R
  • Operating Supply Voltage
  • 3.3V
  • Interface
  • I2C, SCI
  • Memory Size
  • 160kB
  • Oscillator Type
  • External
  • Number of I/O
  • 112
  • RAM Size
  • 8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 3V~3.6V