ONSEMI CS8101YD8G
ONSEMI CS8101YD8G
Manufacturer No:
CS8101YD8G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Linear Voltage Regulator, LDO, 100 mA, with Reset and Enable
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
CS8101YD8G Information
  • Type
  • Parameter
  • Container Type
  • TUBE
  • Container Qty.
  • 98
  • Iq Typ (mA)
  • 0.07
  • Noise (µVrms)
  • Enable
  • MSL Type
  • 1
  • MSL Temp (°C)
  • 260
  • IO Typ (A)
  • 0.1
  • VI Min (V)
  • VDO Typ (V)
  • 0.4
  • Type
  • Parameter
  • PowerGood
  • Application
  • Package Type
  • SOIC-8
  • VO (V)
  • 5
  • VI Max (V)
  • 60
  • PSRR (dB)
  • 75
  • Case Outline
  • Output
  • Single
  • Polarity
  • Positive
The CS8101 is a precision 5V micropower voltage regulator with very low quiescent current (70uA typ at 100uA load). The 5V output is accurate within +/-2% and supplies 100mA of load current with a typical dropout voltage of only 400mV. Microprocessor control logic includes an ENABLEbar input and an active RESETbar. This combination of low quiescent current, outstanding regulator performance and control logic makes the CS8101 ideal for any battery operated, microprocessor controlled equipment. The active RESETbar circuit includes hysteresis, and operates correctly at an output voltage as low as 1V. The RESETbar function is activated during the power up sequence or during normal operation if the output voltage drops outside the regulation limits by more than 200mV typ. The logic level compatible ENABLEbar input allows the user to put the regulator into a shutdown mode where it draws only 20uA typical of quiescent current. The regulator is protected against reverse battery, short circuit, over voltage, and thermal overload conditions. The device can withstand load dump transients making it suitable for use in automotive environments. The CS8101 is functionally equivalent to the National Semiconductor LP2951 series low current regulators.
Application
  • Body and Chassis
  • Powertrain
End Product
  • Automotive
Feature
  • 5V +/-2% Output, 100 mA output current capability
  • ENABLEbar Input for ON/OFF and Active/Sleep Mode Control
    Active Resetbar
  • Fault Protection
    +60V Peak Transient Voltage