Murata CR2450X-HO5
Murata CR2450X-HO5
Murata CR2450X-HO5
Manufacturer No:
CR2450X-HO5
Manufacturer:
Murata
Package:
Description:
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM.Coin, 24.5mm Lithium Manganese Dioxide 3 V Battery Non-Rechargeable (Primary)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
CR2450X-HO5 Information
  • Type
  • Parameter
  • Packaging
  • Bulk
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 32 Weeks
  • Battery Cell Size
  • Coin, 24.5mm
  • Battery Chemistry
  • Lithium Manganese Dioxide
  • Capacity
  • 600mAh
  • Size / Dimension
  • 0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)
  • Termination Style
  • PC Pin (Horizontal Mount)
  • Voltage - Rated
  • 3 V