Microchip CPT30090A
Microchip CPT30090A
Microchip CPT30090A
Manufacturer No:
CPT30090A
Package:
TO-244AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 90V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30090A Information
  • Package / Case
  • TO-244AB
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • Pbfree Code
  • no
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30090A.
CPT30090A Overview
In operation, this device will be set to 300A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 4mA V.
CPT30090A Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA