Microchip CPT30090
Microchip CPT30090
Microchip CPT30090
Manufacturer No:
CPT30090
Package:
MD3CC
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 90V-DC MD3CC Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30090 Information
  • Package / Case
  • MD3CC
  • Number of Pins
  • 3
  • Supplier Device Package
  • Twin Tower
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Type
  • Parameter
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 4mA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 980mV @ 200mA
  • Forward Current
  • 300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 90V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 150A
  • Forward Voltage
  • 980mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
  • 90V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30090.
CPT30090 Overview
When the forward voltage is set to 980mV, this device will operate.When the forward voltage is set to 300A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 4mA.
CPT30090 Features
980mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA