Microchip CPT30060A
Microchip CPT30060A
Microchip CPT30060A
Manufacturer No:
CPT30060A
Package:
TO-244AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 60V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30060A Information
  • Package / Case
  • TO-244AB
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2012
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
  • Element Configuration
  • Common Anode
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30060A.
CPT30060A Overview
A forward voltage of 300A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 4mA.
CPT30060A Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA