Microchip CPT30050A
Microchip CPT30050A
Microchip CPT30050A
Manufacturer No:
CPT30050A
Package:
TO-244AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 50V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30050A Information
  • Package / Case
  • TO-244AB
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
  • Element Configuration
  • Common Anode
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30050A.
CPT30050A Overview
In operation, this device will be set to 300A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 4mA V.
CPT30050A Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA