Microchip CPT30050
Microchip CPT30050
Microchip CPT30050
Manufacturer No:
CPT30050
Package:
MD3CC
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 50V-DC MD3CC Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30050 Information
  • Package / Case
  • MD3CC
  • Number of Pins
  • 3
  • Supplier Device Package
  • Twin Tower
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Type
  • Parameter
  • Capacitance
  • 4.6nF
  • Voltage - Rated DC
  • 50V
  • Current Rating
  • 300A
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 4mA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 760mV @ 200A
  • Forward Current
  • 300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 50V
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30050.
CPT30050 Overview
Devices that have a forward voltage of 760mV will operate.Devices that have a forward voltage of 300A will operate.Array is possible to draw current from the part of 300A.This device has a capacitance of about 4.6nF farads.The reverse voltage peak of this device is 4mA.
CPT30050 Features
760mV forward voltage
4.6nF farads
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA