Microchip CPT30045D
Microchip CPT30045D
Microchip CPT30045D
Manufacturer No:
CPT30045D
Manufacturer:
Microchip
Package:
TO-244AB
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 45V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30045D Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
  • Chassis Mount
  • Package / Case
  • TO-244AB
  • Number of Pins
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Rectifier Diodes
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30045D.
CPT30045D Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 300A to operate the device.A reverse voltage peak of 4mA is applied to devices like this one.
CPT30045D Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA