Microchip CPT30045A
Microchip CPT30045A
Microchip CPT30045A
Manufacturer No:
CPT30045A
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 45V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30045A Information
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • Pbfree Code
  • no
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Additional Feature
  • REVERSE ENERGY TESTED
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Rectifier Diodes
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • 2
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30045A.
CPT30045A Overview
A forward voltage of 300A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 4mA.
CPT30045A Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA