Microchip CPT30045
Microchip CPT30045
Microchip CPT30045
Manufacturer No:
CPT30045
Package:
MD3CC
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 45V-DC MD3CC Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30045 Information
  • Package / Case
  • MD3CC
  • Number of Pins
  • 3
  • Supplier Device Package
  • Twin Tower
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2012
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Element Configuration
  • Common Cathode
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 4mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 760mV @ 200A
  • Forward Current
  • 300A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 45V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 150A
  • Forward Voltage
  • 760mV
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30045.
CPT30045 Overview
In the case of 760mV forward voltage, the device will operate.In the case of 300A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 4mA.
CPT30045 Features
760mV forward voltage
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA