Microchip CPT30040D
Microchip CPT30040D
Microchip CPT30040D
Manufacturer No:
CPT30040D
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150A 40V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
CPT30040D Information
  • 3
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Bulk
  • Published
  • 2014
  • Pbfree Code
  • no
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • UPPER
  • Terminal Form
  • UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
  • R-XUFM-X2
  • Number of Elements
  • 2
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip CPT30040D.
CPT30040D Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 300A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 4mA.
CPT30040D Features
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA